Cildinizi iyi tanıyın ve ona zaman ayırın. Bir bakım günlüğü oluşturun. Bu bakım günlüğünde üç altın kuralı unutmayın.

  • Cildinizi temizleyin: Cilt bakımınızın en önemli ve ilk adımı temizlik. Cildinizi makyaj, gün içinde deriyi kaplayan çevresel kirlilikler, yağ, ter ve öle deri hücrelerinden iyi arındırın. Cildiniz tüm bu artıklardan temizlenmedikçe diğer bakım basamaklarından söz etmek anlamsız çünkü arada bir engelleyici katman olduğunda cilt bakımınızın diğer basamaklarından yararlanamazsınız. Cildiniz temiz değilse ne akne ne de siyah noktalardan kurtulamazsınız. Özellikle akşamları cildinizi iki kez temizleyin, ilki cildinizde gün içinde biriken kir ve makyaj kalıntılarını ortadan kaldırır, ikincisi ise detoks etkisi yaparak cildinizi arındırıp, dengeler ve asıl bakıma hazırlar. Ayrıca birikmiş kirlerden ve ölü hücrelerden arındırmak için haftada iki yada üç kez peeling yaptırmanızda fayda var.
  • Cildinizi nemlendirin: Sağlıklı bir cilde sahip olmanın ikinci vazgeçilmez kuralı nemdir. Cildinizin hiçbir sorunu olmasa bile, var olan dengesini korumak ve dış etkilerin neden olacağı hasarı önlemek için cildinizin susuzluğunu giderin, nemlendirin. Cildinizin nem desteğini korumak için ise bol bol su için.
  • Cildinizi koruyun: Güneşten ve diğer çevresel faktörlerden koruyun. Sigara ve alkol tüketimi cildin dengesini bozar ve hızla yaşlanmasına sebep olur. Antioksidan, mineral ve vitamin destekleri kullanın.

Yorum Yaz