Cilt tipleri arasında kesin bir sınır yok. Cildimiz yaş, olumsuz çevresel koşullar, mevsim ve iklim farklılıkları, hormonal değişiklikler, stres, uygun olmayan, tahriş edici cilt bakım ürünlerinin kullanımı gibi nedenlerden etkilenerek yapısını değiştirebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında düşük nem oranına bağlı olarak normal yapıda olan cilt kuruyabilir; gençlik, ergenlik zamanı yağlı olan cilt ise yaş ilerlemesi ile birlikte kuruyabileceği gibi; kuru ciltler ise yağlanabilir. Ayrıca cilt tipiniz her ne olsun hassasiyet gösterebilir ve farklı şartlara farklı tepkiler verebilir.

NORMAL CİLT TİPİ

Şeffaf ve parlak görünümde olur, nem ve yağ salgılanması dengelidir. Gözenekler kapalı ve pürüzsüzdür, özel sorunları yoktur. Bu güzelliğin korunabilmesi için genç yaşlardan itibaren uygun temizleyici, tonik, nemlendirici ve güneşten koruyucu kullanımı yeterlidir.

KURU CİLT TİPİ

Mat ve ince görünümde, gözenekler küçük ve kapalıdır. Nem oranı çok düşük ve yağ salgılanması normalin altında olduğu için kepeklenme, pullanma, hassasiyet, kızarıklık ve kaşıntı olabilir. Kuru cilde sahip olmak doğuştan olabileceği gibi, yaşlanma, menopoz, guatr gibi hormonal dengesizlikler, yeteri kadar su içilmemesi, aşırı soğuk ve kuru hava, hatalı kozmetik ürünlerinin kullanımına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kuru cildin en büyük dezavantajı erken oluşan kırışıklıklardır. Özellikle göz ve ağız çevresi sorun yaratır. Bu nedenle bol su içilmeli, sert temizleyicilerden kaçınılmalı, uygun yağ ve su içeren yoğun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Derinin yağ bezleri 30 yaşından sonra üretimini belirgin olarak düşürür ve bu kayıp yıllarla beraber devam eder.

KARMA CİLT TİPİ

En yaygın cilt tipidir. ‘T’ bölgesi denilen alın, çene ve burun yağlı, yanaklar ve göz çevresi daha normal ve kurudur. Yağlı bölgelerde gözenekler açık olabilir; sivilceler ve siyah noktalar görülebilir. Kuru bölgelerde ise gözenekler kapalıdır. Karma ciltlerde yüzün yüzün orta bölgesiyle, yanaklar arasında belirgin farklılıklar vardır. Bu tür ciltler için uygun bakım ürünlerini bulmak, cildin dengesini sağlamak zor olabilir. Kuru bölgelere uygun, yoğun nemlendiriciler kullanıldığında sivilcelenme, yağlı bölgelere uygun su içerikli ürünler kullanıldığında ise, kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık oluşabilir.

YAĞLI CİLT TİPİ

Yağlı cilde sahip olmak ayrıcalıktır. Genellikle ergenlik döneminde görülen cilt tipidir, genç yaşlarda şikayet ettiğimiz yağlanma, yaş ilerledikçe bize yarar sağlayacak bir besleyiciye dönüşür. Ancak cildiniz yağlıysa yüzünüzün her bölgesi parlak ve yağlı görünümde, gözenekler açık ve içleri dolu görünür. Aşırı sebum ölü deri ile birleşerek siyah noktaları ve akneleri oluşturur.

Cildin yağlı olması genetik şifremizle belirlenir. Ancak hijyenik şartların bozuk olması, hormonal dengesizlikler, aşırı stres ve sağlıksız beslenme gibi olumsuz faktörlerde sebum salgısını arttırır.

Bakımında en önemli koşul, yağ salgısının kontrol edilmesi için cildi tahriş etmeyen uygun temizlik ve su içerikli yağsız nemlendiricilerle yağ dengesinin sağlanmasıdır.

HASSAS VE DUYARLI CİLT TİPİ

İnce, damarlar yüzeye yakın ve belirgin, kızarık ve nemsizdir. Güneşte çabuk kızarır, kaşıntı, hassasiyet, gerginlik hissi vardır. Toleransı düşüktür ve kolayca tahriş olur. Soğuktan, sıcaktan, rüzgar ve olumsuz çevresel faktörler, uygun olmayan tahriş edici cilt bakım ürünlerinden diğer cilt tiplerine oranla daha fazla etkilenir. Derinin koruyucu bariyer tabakası bozulmuştur. Bu nedenle özel bakım gerektirir. Özel, katkı maddesiz (renksiz,kokusuz) temizleyiciler ve cildin koruyucu bariyer tabakasına destek veren nemlendiriciler (bariyer kremler) tercih edilmeli ancak hiçbir kozmetik ürünün tamamen masum olmadığı da unutulmamalıdır.

1 Yorum Var

  1. Pingback: Cilt Tipiniz Hangisi? | Modasahne

Yorum Yaz